Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése
VP2-6.3.1-20
A mezőgazdasági kisüzemek támogatásának célja:
A pályázati felhívás fő célja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése a vidéki térségekben működő mezőgazdasági kisüzemek fejlesztésének támogatásán keresztül. A támogatás a fejlődőképes, kisméretű gazdasággal rendelkező mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági több lábon állását segíti.
Pályázók köre
- őstermelő,
- egyéni vállalkozó,
- szociális szövetkezet,
Amennyiben a pályázat benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben
3.000 – 6.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezett/rendelkezik, vagy
2021-ben történő igénylés esetén 991.590 – 1.983.180 Ft árbevételt ért el 2020-ban mezőgazdasági termék értékesítéséből, vagy mezőgazdasági termék értékesítéséből és Annex 1 termék feldolgozásából.
Szántóföldi növénytermesztés és kertészeti kultúrák esetén az üzemméret meghatározása a pályázat igénylését megelőző teljes lezárt üzleti évben beadott TERA kérelemben elfogadott terület alapján történik.
Állattenyésztés esetén az üzemméret a pályázat igénylését megelőző teljes lezárt üzleti évben a NÉBIH nyilvántartásaiban (TIR, ENAR, BIR) szereplő állatállomány éves átlagos állatlétszáma alapján kerül meghatározásra.
Kizáró tényezők
- ha valaki már részesült fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásában
- egy lakcímről csak egy személy nyújthat be pályázatot
- ha valaki már kapott támogatást Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése (korábbi vagy jelen pályázat) címen
- csak az nyújthat be támogatási kérelmet, aki 10.000 főnél alacsonyabb létszámú településen él, vagy nagyobb település esetén külterületi ingatlanban.
Támogatás fajtája:
vissza nem térítendő átalány jellegű támogatás (5,4 millió Ft), amellyel a pályázó nem köteles elszámolni a többi pályázatokhoz hasonlóan, azaz szabad-felhasználású
Támogatási intenzitás:100%-os
A támogatás elszámolása, felhasználása
A mezőgazdasági kisüzemek fejlesztéséhez nyújtott támogatással nem szükséges elszámolni, a teljes összeg tetszőleges célra felhasználható.
A projekt területi korlátozása
A támogatás jogosultsági feltétele, hogy az igénylő életvitelszerű tartózkodási helye/székhelye a pályázat benyújtását megelőzően legalább 12 hónapja jogosult vidéki térségben van.
Közigazgatási jogállástól (város/község) függetlenül az alábbi települések minősülnek jogosult vidéki térségben lévő településnek:
- 10 ezer fő alatti települések.
- 10 ezer fő feletti tanyás települések külterületei.
Az életvitelszerű tartózkodási hely/székhely címét külterületi ingatlannak kell tekinteni, amennyiben az ingatlan-nyilvántartás szerinti besorolása zártkert.
Budapesten, vagy a budapesti agglomerációhoz tartozó településen tartózkodási hellyel/székhellyel rendelkezők a támogatás igénylésére nem jogosultak.
Kötelező vállalások:
- a pályázó vállalja hogy legkésőbb a 4. évre meghaladja a 6000 euró STÉ üzemméretet vagy az ezzel megegyező mezőgazdaságból származó bevételt, ami közel 1,7 millió Ft,
- 9 hónapon belül megkezdi a támogatás felhasználását
- a támogatói okirat kézhezvételét követő 24 hónapon belül képzésen vesz részt (2 nap amely díjmentes)
- fenntartja a őstermelő vagy egyéni vállalkozó státuszát a működtetési időszakban
Pályázat beadásának időpontja:
Harmadik szakasz: 2021. június 3. – 2021. június 17.
Negyedik szakasz: 2021. augusztus 3. – 2021. augusztus 17.
Ötödik szakasz: 2021. október 4. – 2021. október 18
Hatodik szakasz: 2021. december 3. – 2021. december 17.
Pályázat elbírálásának módja:
A nyertes pályázatok kiválasztása standard eljárás (pontozási rangsor állítás) szerint történik, a pályázati anyag kidolgozottsága alapján kerül megállapításra.